HES Kodu, İstanbulkart ile Nasıl Eşleştirilir?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ve toplu taşıma araçlarında Hayat Meskene Sığar (HES) kodu denetimi zaruriliği getiren genelge sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulkart ile HES kodunu birleştiren atılıma imza attı. Buna nazaran 15 Ocak tarihinden sonra HES kodu eşleştirmesi yapılmamış İstanbulkart’lar toplu taşımada kullanılamayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, koronavirüsle uğraş kapsamında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodu eşleştirilmemiş kartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan şahıslar, toplu taşıma kullanamayacak.

Toplu taşıma kullanımı süreksiz olarak engellenecek

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye nazaran, teşhisli ya da temaslı olması sebebiyle izolasyon sürecinde olması gereken lakin kent içi toplu taşıma kullandığı tespit edilenlerin bilgileri yetkili makamlarla paylaşılacak. Bu şahısların toplu taşıma kullanımı süreksiz olarak engellenecek.

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?

Sıhhat Bakanlığı’nın hem iOS hem de Android aygıtlar için yayınladığı Hayat Konuta Sığar uygulaması üzerinden, e-Devlet üzerinden ya da SMS üzerinden alınan HES kodu, İstanbulkart ile eşleştirilecek.

HES kodu ile İstanbulkart eşleştirme süreci “kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” adresi üzerinden yapılabilecek. Eşleştirme süreci konusunda dayanak almak isteyen İstanbullular, Alo 153 ile takviye alabilecek.

HES kodu nasıl alınır?

Üstte da belirttiğimiz üzere HES kodunu alabilmenin üç farklı yolu bulunuyor: e-Devlet, HES uygulaması ve SMS. HES uygulaması telefonunuzda bulunmuyorsa ya da aygıtınızı desteklemiyorsa e-Devlet üzerinden şu adımları izleyebilirsiniz:

  • e-Devlet uygulamasına ya da internet sitesine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Kurumlar sekmesinden Sıhhat Bakanlığı’na tıklayın.
  • Açılan sayfadan HES kodu üretme ve listeleme seçeneğine tıklayın.
  • Buradan kendiniz ve varsa 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodunu oluşturabilirsiniz.

HES kodunu SMS ile almak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

  • HES yazıp ortada boşluk bırakarak TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve gün sayısı olarak paylaşım mühletini yazarak 2023’e SMS gönderebilirsiniz.
  • Mavi Kartlılar ve TC Kimlik Numarası 97, 98 ve 99 ile başlayanlar HES yazıp ortalarında boşluk bırakarak TC Kimlik Numarası, doğum yılı ve gün sayısı olarak paylaşım mühletini yazarak 2023’e SMS gönderebilir.
  • TC Kimlik numarası yahut Yabancı Kimlik Numarası bulunmayan şahıslar HES yazıp ortalarında boşluk bırakarak uyruk, pasaport seri numarası, doğum yılı ve soyadını yazarak 2023’e SMS gönderebilir.