Kayseri’den 567 milyon dolarlık mobilya ihracatı

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) İdare Heyeti Lideri Mehmet Yalçın, Türkiye’nin ocak ayından itibaren mobilya ihracatına süratli bir ivmeyle başladığını söyledi.

Amaçlarının yüzde 30 büyüme olduğuna değinen Yalçın, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle kesimde yavaşlama olsa da toparlanmanın kısa sürdüğünü aktardı.

Yalçın, Çin üzere Uzak Doğu ülkelerinden talepleri karşılayamayan müşterilerin Türkiye’ye yöneldiğini ve sipariş konusunda bir artış yaşandığını lisana getirdi.

Kayseri’den yapılan mobilya ihracatını pahalandıran Yalçın, kelamlarını şu halde sürdürdü:

“Geçen sene 514 milyon dolar olan ihracatımız, bu yılın birinci 10 ayında 567 milyon dolar düzeylerine geldi. Yıl sonu prestijiyle yüzde 10 büyümüş olacak. Seneye maksadımız yüzde 30 büyümek. Ham unsur konusunda kasvet yaşıyoruz. Ham unsur yetişmiyor. Bugün orman eserlerinde, metal endüstrisinde, yatak yayı temininde meşakkat yaşıyoruz. Süngerde yüzde 200 fiyat artışı var.”

Yalçın, ABD, Almanya, Irak ve Rusya’nın yanı sıra Mauritius üzere çok az bilinen ülkelerin de bulunduğu 75’ten fazla ülkeye mobilya ihracatı yapıldığını, Kayseri’nin ABD’ye mobilya ihracatını yüzde 71 artırdığını belirtti.

Düşük maliyet sayesinde talebin fazla olduğunu aktaran Yalçın, dünyanın en büyük fuarlarının Türkiye’de gerçekleştirildiğini ve birçok ülkeden alıcıların Türkiye’ye geleceğini ve mobilyacıların ellerindeki eserleri rahatlıkla satabileceğini kaydetti.

Yalçın, mobilya konusunda Kayseri’nin merkez bir pozisyonda olduğunu vurgulayarak, “En büyük markaların yüzde 80’i Kayseri’de yer alıyor. Türkiye’deki en büyük mobilya endüstrisi Kayseri’de 24 milyon metrekareye yakın bir alan üzerinde. Burada sadece mobilya üretilmiyor. Yan endüstrisi de burada. Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük sünger üretim merkezi de Kayseri’de.” diye konuştu.

Mobilya dalında nitelikli eleman muhtaçlığı olduğuna değinen Yalçın, yetiştirmek için eleman aradıklarını vurguladı. Üniversite mezunlarının kesim için değerli olduğunu anlatan Yalçın, üniversitelerle iş garantili iş birliği yapmayı hedeflediklerini, salgından ötürü bu çalışmaları ertelediklerini söyledi.

Yalçın, Kayseri endüstrisinde mobilya üretimi için kiralık ya da satılık yer bulmakta zorluk çekildiğini ve özgür bölgeyle bu sorunun tahlili için çalışıldığını tabir ederek kelamlarını tamamladı.