New York borsası “mutasyon” kaygısıyla düşüşle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 300 puana yakın bedel kaybetti ve yüzde 0,96 azalışla 29.889,46 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,20 düşüşle 3.665 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 azalarak 12.635,66 puandan süreç görmeye başladı.

Kovid-19 aşısı ve salgınının ekonomik tesirlerine yönelik takviye paketindeki olumlu gelişmelere karşın endeksler, Kovid-19’a ait mutasyon telaşlarıyla negatif bir seyir izledi.

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock’un, Kovid-19’da yeni tıbbın “kontrolden çıktığını” söylemesi tüm dünyada telaşa yol açarken, yüzde 70 daha bulaşıcı olan tıp nedeniyle ülkeler İngiltere’yle sonları kapatmaya ve uçuşları durdurmaya başladı.

ABD’de piyasaların odağında olan Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine yönelik dayanak paketi ile bütçe tasarısında ise uzun süren müzakerelerin akabinde dün mutabakat sağlandı.

Yaklaşık 900 milyar dolarlık dayanak paketi ile 2021 mali yılı için öngörülen 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısının bugün tamamlanması ve oylanması bekleniyor.

Ekonomik takviye paketinde, ABD vatandaşlarına 600 dolarlık direkt ödeme yapılması, 300 dolarlık haftalık işsizlik yardımı sağlanması, küçük işletmelere 284 milyar dolarlık kaynak ayrılması, hava yolu şirketleri, aşı dağıtımı, okul ve üniversitelere kaynak aktarılması üzere düzenlemelerin bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün katıldığı bir televizyon programında, Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine yönelik takviye ödemelerinin paketin onaylanmasının akabinde gelecek hafta çıkacağını söyledi.