Salgına karşın kooperatif kuruluşları arttı

Türkiye’de ocak-kasım periyodunda açılan kooperatif sayısı yıllık bazda yaklaşık yüzde 32 arttı. arak 1. 393 oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) datalarına nazaran, bu yılın 11 ayında kurulan kooperatif sayısı, Kovid-19 kurallarına karşın geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 32 artarak 1393’e ulaştı. Bu devirde 564 kooperatif faaliyetlerine son verirken, 368 kooperatif tasfiye edildi.

Ocak-kasım periyodunda faaliyete geçen kooperatiflerin 614’ü konut yapı alanında kuruldu. İşletme alanında 338, ziraî kalkınma alanında 171, üretim ve pazarlama ile sulamada 75, motorlu taşıyıcılar alanında 63 kooperatif işbaşı yaptı. Toplu iş yerinden turizm geliştirmeye, küçük sanattan tüketime kadar farklı alanlarda da kooperatif kuruluşları gerçekleştirildi.

Kooperatiflerin bilhassa Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve İstanbul üzere büyükşehirlerde faaliyette bulunması dikkati çekti.

Memleketler arası Kooperatif Birliği datalarına nazaran, dünya genelinde 3 milyondan fazla kooperatif bulunuyor.

Kooperatifler, istihdam edilen nüfusun yüzde 10’una tekabül eden 280 milyon bireye iş imkanı sağlıyor. Dünyadaki en büyük 300 kooperatif, toplumun gelişmesi için gereksinim duyulan hizmet ve altyapıyı sunarken, 2 milyar doların üzerinde de ciro oluşturuyor.