Son Dakika! İstanbul Valisi açıkladı! Yüzde 40 azaldı

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Şimdiki datalara nazaran, son 24 saatte 158 bin 892 Kovid-19 testi yapıldı, 20 bin 316 kişinin testi müspet çıktı, hasta sayısı 3 bin 546 olarak kayda geçti, 246 kişi hayatını kaybetti.

Son 24 saatte 21 bin 218 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle güzelleşenlerin sayısı 1 milyon 800 bin 286’ya yükseldi. Toplam test sayısı 22 milyon 439 bin 527’ye ulaştı. Olay sayısı 2 milyon 24 bin 601, vefat sayısı 18 bin 97, ağır hasta sayısı 5 bin 347 oldu.

Haftalık bilgilere nazaran, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 2,9, yatak doluluk oranı yüzde 55,8, erişkin ağır bakım doluluk oranı yüzde 73,7 ventilatör doluluk oranı yüzde 41,5, ortalama temaslı tespit müddeti 10 saat, filiasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından günlük datalara ait yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:”Bugün tespit edilen 3 bin 546 yeni hastamız var. Ağır hasta ve etkin olay sayımız düşmeye devam ediyor. Önlem ve kısıtlamalar sonuç veriyor. Daha besbelli sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Bunu birlikte başarabiliriz. Birlikte uğraş virüsten daha güçlüdür.”

İLÇELERDE SON DURUM

Koronavirüs önlemleri kapsamında, toplumsal hareketliliğin azaltılması maksadıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, salgın yayılımının düşmesinde sonuç verdi. Bilhassa İstanbul’da gözle görülür bir düşüş kelam konusu.

YÜZDE 40 AZALDI!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya uygun haberi toplumsal medya hesabından, “18. Filyasyon Takip Konseyi Toplantımızı gerçekleştirdik. İstanbul’da olumlu hadise sayısındaki düşüş devam ediyor. Geçen hafta %40 oranında azaldı.” kelamlarıyla duyurdu.

EN SÜRATLİ OLAY DÜŞÜŞÜ: 3 İLÇE!

Vali Yerlikaya, “En süratli olay düşüşü yaşanan 3 ilçemiz: Arnavutköy, Beyoğlu, Avcılar” açıklamasında bulundu.

21 Aralık 2020’de HES koronavirüs yoğunluk haritasında alınan imaj de ise yeşil alanların çoğaldığı açık bir halde görülüyor. Anadolu Yakası’ndaki durum ise daha iç açıcı. 9 Aralık Çarşamba günü görüntülenen Anadolu Yakası haritası kırmızı yükte…

KIRMIZI BÖLGE AZALIYOR

Anadolu Yakası’nın 21 Aralık tarihli haritasında ise kırmızı bölgelerin azaldığı birinci bakışta seçilebiliyor. İstanbul’un genel durumunda ise sonuç birebir.

İstanbul’un koronavirüs yoğunluk haritasında yüksek risk manasını taşıyan kırmızı alanlar yeşile dönmeye başladı.

BAĞCILAR

En riskli bölgelerin başında, Bağcılar, Esenyurt, Zeytinburnu üzere ilçeler vardı. Bağcılar’ın 19 Kasım’daki imgesi korkutuyor.

BAĞCILAR

Bağcılar’da, her ne kadar 19 Kasım’a nazaran daha çok yeşil alan belirse de HES koronavirüs haritasında kırmızı bölgeler yeniden dikkat çekiyor.

ZEYTİNBURNU

Sokak kısıtlamalarının akabinde, bu bölgelerdeki kırmızı alanlar azalma gösterdi.

ZEYTİNBURNU

Zeytinburnu da bu ilçeler ortasında ön sıralarda…

ŞİŞLİ

Kentin merkezi pozisyonundaki Şişli ve Beyoğlu’nda da misal bir düzgünleşme kelam konusu.

ŞİŞLİ

Birinci imaj ile ikinci manzara ortasındaki fark önemli halde gözlemlenebiliyor.

ATAŞEHİR

Anadolu yakasına ilişkin haritalarda, önlemlerin olumlu tesiri daha bariz.

ATAŞEHİR

Kısıtlamalar sonrası Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye’deki yeşil alanlar gün geçtikçe artıyor.

BEYOĞLU

Uzmanlara nazaran, renk değişikliği umutlandırıcı olsa da önlemler gevşetilmemeli.

BEYOĞLU

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Tedbirleri gevşetip virüs taşıyan insanları virüsle hiç tanışmamış beşerlerle karşılaştırırsak ve kuralsız bir ortaya gelirlerse birebir olaylarla, birebir sayılarla karşılaşmamıza mahzur bir durum yok” dedi.

KADIKÖY

Sokağa çıkma kısıtlaması yılbaşında 4 gün olacak.

KADIKÖY

Aydın, koronavirüsle çabada elde edilen muvaffakiyetin devam etmesi için bu süreçte de dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

ÜMRANİYE

Öte yandan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

ÜMRANİYE

“Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş suratının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın uyumu ile tedbiren İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda süreksiz durdurma kararı alınmıştır.”